CZ / PL

STAROMĚSTSKO


Staré Město se svými 2054 obyvateli zůstalo nadále městem průmyslově zemědělským, kulturním a společenským centrem půvabné horské kotliny pod Králickým Sněžníkem.

Ze šesti obcí stejného jména na Moravě je jen Staré Město obklopeno horami.

Přilehlé hřebeny masivu Králického Sněžníku a Rychlebských hor skýtají nepřeberné možnosti pro letní a zimní turistiku a rekreaci. Hlavní nabídkou cestovního ruchu je příroda zachovaná ve stavu, který budí oprávněný zájem návštěvníků. Pro turistické využití slouží 29 rekreačních zařízení a horských chat s 1145 lůžky.

staré město pod sněžníkem

V létě je mimo pěší turistiky možno využít i cykloturistiky nebo turistiky na koních, ke sportovnímu vyžití se kromě toho nabízí tenisové kurty, fotbalové hřiště a tělocvična.

Milovníci zimních sportů mají k dispozici nepřeberné množství běžeckých tras různé náročnosti, příznivcům sjezdového lyžování nabízí v obci a okolí služby 13 lyžařských vleků. Svou ideální polohou a malebnou krásou je Staré Město přímo předurčeno k tomu, aby poskytlo tisícům rekreantů vstup do zdejších krásných hor a lesů


Fotogalerie

Historie


chata u profesora staroměstsko

Historie Starého Města sahá až do 15. století, kdy v malé kotlině říček Krupé a Telčavy vzniklo horské městečko. Původní název obce Antiqua Goldek – Zlatý kout je odvozen od hornické kolonizace severní Moravy , založené na výskytu bohatých ložisek zlatých a stříbrných rud. Císař Karel IV. Navštívil Staroměstsko a povýšil městečko na horní město a dal mu do znaku medvěda a horníka.

Po čase, kdy sláva dolů pominula, se z města stalo obchodní a řemeslnické středisko s výrazně plátenickou výrobou. V roce 1828 měšťanská rodina Buhlů zahájila dolování tuhy u Malého Vrbna. V roce 1905 byla za účasti této rodiny postavena železnice z Hanušovic do Starého Města. Dráhou vznikl výchozí turistický bod pro celou oblast Králického Sněžníku.

STAROMĚSTSKO


Pierwotnie kolonia górnicza nazywana Goldek (Czech "Złoty Róg"), którego podstawą jest dowodem pisemnych zawiadomień z roku 1325. Poprzednia nazwa była związana z wieloma kopalni złota w okolicy. Turyści mogą zwiedzić dobrze zachowany późnorenesansowy kościół św Anny z roku 1618 i barokowy ratusz z roku 1680, w którym turyści mogą odwiedzić parter wystawy stałej. Z sześciu gmin o tej samej nazwie na Morawie jest tylko Stare Miasto w otoczeniu gór.

staré město pod sněžníkem

W lecie można wykorzystać nie tylko turystyki pieszej, ale także na rowerze, jazda konna. Można również korzystać z kortów tenisowych, boiska do piłki nożnej i sałe fitness. Miłośnicy sportów zimowych znajdą w pobliżu wiele tras narciarskich o różnym stopniu trudnośc. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego mogą znaleźć w okolicy 13 wyciągów narciarskich.

FotogalerieChcete prožít opravdu klidnou a přitom aktivní dovolenou v prostředí se zdravým horským vzduchem?
Kontaktujte nás a budete srdečně vítáni.

Adéla Baniová, Kunčice čp. 129, tel. 776 706 636, email: adelabaniova@seznam.cz


Vyžití a zajímavosti v okolí


Napsali o nás


Rezervace / vzkaz


Pomocí našeho formuláře můžete pohodlně zarezervovat pobyt, nebo nám zaslat vzkaz. S potvrzením Vaší rezervace Vás budeme co nejdříve kontaktovat.

Budeme rádi když nám zašlete hodnocení Vaší spokojenosti s našemi službami.